Co można zwiedzić w kujawsko-pomorskiem? Atrakcje turystyczne!
Województwo kujawsko-pomorskie znajduje się w północno-centralnej części państwa. W dniu 24 lipca 1998 roku zostało utworzone. W Bydgoszczy została ustanowiona siedziba wojewody czy urzędów administracji państwowej. Z kolei siedziba sejmiku województwa znajduje się w Toruniu. Jakie atrakcje turystyczne czekają na Ciebie do zwiedzenia w Toruniu, Bydgoszczy czy Borach Tucholskich?
Ciekawe miejsca w kujawsko-pomorskiem
Do atrakcji w kujawsko-pomorskiem zaliczają się następujące miejscowości:
- Bydgoszcz – cechuje się pełnym knajp Starym Miastem. Wybierając się do niego, koniecznie zwiedź: Katedrę Bydgoską, Spichrze nad Brdą, Śluzę miejską, Wieżę ciśnień, Ratusz, Ulicę Długą, Czerwony i Biały Spichrz, Halę targową, Bazylikę Mniejszą św. Wincentego à Paulo,
- Toruń – do atrakcji turystycznych w kujawsko-pomorskiem zaliczają się: Niewidzialny Dom, Planetarium, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy czy Centrum Innowacyjnej Edukacji. Warto poza tym zwiedzić Krzywą Wieżę czy gotyckie kościoły. Składają się na nie: katedra śś. Janów, kościół Najświętszej Marii Panny oraz kościół św. Jakuba,
- Bory Tucholskie – oprócz jezior i strumieni, można tu podziwiać rezerwaty czy pomniki przyrody, znajduje się tutaj Wieża widokowa Trzebciny, oraz ścieżki: Jelenia Wyspa, w Rezerwacie Przyrody Jeziorka Kozie, w Rezerwacie Dolina Rzeki Brdy czy ścieżka dydaktyczna w Suszku. Natomiast w okolicy Parku Narodowego można zwiedzić: Punkt widokowy Struga Siedmiu Jezior, Jezioro Kacze Oko, Pomnik przyrody Dąb Bartuś, Jezioro Krasne, Punkt Widokowy na skarpie nad Jeziorem Charzykowskim, niebieską ścieżkę Piła Młyn czy czerwoną ścieżkę Łąki Józefowskie, miejscowość Chojnice, Tuchola i Czersk, a także ścieżka wokół jeziora lobeliowego Wielkie Gacno.
Sarnowo, Wietrzychowice i Gaj Stolarski
Jeśli chodzi o polskie zabytki, to znajdują się one na terenie Sarnowa, Wietrzychowic czy Gaju Stolarskiego. Zaliczają się do nich megalityczne grobowce, a więc kujawskie lub polskie grobowce, jak również piramidy. Stanowią najstarsze zabytki polskie. Powstały około 5500 lat temu. Gaj Stolarski to natomiast wieś zlokalizowana w województwie kujawsko-pomorskim. Warto wiedzieć, że w latach 1975-1998 znajdowała się w województwie włocławskim.
Pałuki i Krajna
Pałuki są historyczną miejscowością, która położona jest w części północnej Wielkopolski. Cechuje się pofałdowanymi krajobrazami. Do atrakcji turystycznych tego regionu zaliczają się:
- kolejka wąskotorowa,
- osada prasłowiańska w Biskupinie,
- park dinozaurów w Rogowie.
Znajdują się tu także dworki i pałace. Najpopularniejszy mieści się w Lubostroniu. Znaleźć tu można poza tym tereny do jazdy na rowerze czy miejsca idealne do sportów wodnych w tym od kajakarstwa.
Z kolei Krajna obejmuje rozległe pola, lasy liściaste i wzgórza morenowe. Czarna Góra stanowi najwyższe wzniesienie w tym województwie. Zlokalizowane są tu rezerwaty z roślinami czy zwierzętami. Odwiedzając je, możesz liczyć na spotkanie bobrów, wydr, jeleni czy bociana czarnego. W pobliżu znajduje się szlak cysterski. Nie można zapomnieć o Byszewie czy Koronowie i tamtejszych świątyniach, a także pałacu w Runowie Krajeńskim czy ruinach.
Biskupin, Golub-Dobrzyń i Chełmno
W Biskupinie można zwiedzić osadę, szlak Piastowski, Muzeum Archeologiczne czy Jezioro Biskupińskie. W Golub-Dobrzynie znajduje się za to zamek krzyżacki. Oprócz tego dobrze jest sprawdzić:
- Zamek,
- Rynek,
- Mury miejskie,
- Dom pod Kapturem,
- kościoły – poewangelicki i św. Katarzyny.
Z kolei atrakcje dla dzieci w kujawsko-pomorskiem to przede wszystkim planetarium w Toruniu, Muzeum Historii Mydła i Brudu oraz Park Linowy Włocławek z trasami: zieloną, niebieską, żółtą, czerwoną i czarną.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana